İlknurcuğum – Çiğdem Aydın

İlknurcuğum,
Bu acayip mesele başladığından beri aklımdan sana mektuplar yazıyorum, seninle konuşuyorum ama bunları gerçek bir mektuba dönüştüremedim. Bilge ve Şirin’i kaybetmenin acısı ve kemoterapi soluğumu kesti ! Sonra kadınlar sarıp sarmaladı beni, biraz daha iyileştim, o zaman da bugün yarın İlknur çıkar artık, evine, aramıza döner, bu saçma mesele biter diye düşünerek yazmadım.

İlk günlerde sürekli gözümün önüne gelen görüntü; Tunalı’daki Cafe deCafe’de oturuyoruz, senin üstünde yeşil parkan var, KA.DER hakkında konuşuyoruz. Yeni tanışmışız. Hayat hikayelerimizi paylaşıyoruz, ben konuşurken öyle dosdoğru anlatıyorum, sen de öyle, bundan hoşlanıyorum. Konuşmaları bölük pörçük hatırlıyorum, ama kendi düşüncemi, bende bıraktığın izlenimi çok net hatırlıyorum, ne harika bir genç kadın, dernek için, kadınların temsili için çok şey yapabilir, mutlaka birlikte çalışmalıyız demiştim. Haklı çıktım. Gerçekten dernek için çok şey yaptın, yaptık.

Çok sıklıkla hatırladığım bir diğer anıysa şöyle: Eşimle tatil için bir otele gitmişiz, Haziran ayı, tam otele giriş sırasında telefonum çalıyor, açıyorum ve sen bana Ankara şubenin seçimiyle ilgili şeyler anlatıyorsun. Sesin pırıl pırıl, enerjik ve öyle heyecanlı ki, coşkun bana da yansıyor ve doldurmakta olduğum formu bırakıp seninle konuşmaya dalıyorum. Yönetime genç kadınlar girdi diye müjdeliyorsun. Gerçek bir müjde bu! Dernek gençleşecek, ömrü daha uzun olacak ve daha çok sayıda genç kadın siyasetle ilgilenecek demek bu! Çok seviniyorum. Telefonu kapattığımda lobide kimse yok, eşim ve valizler çoktan odaya çıkmışlar! Farkına bile varmamışım.

Bir sürü ortak anımız varken sürekli bu iki anıyı hatırlamamın psikolojik ve de felsefi çözümlemesini ise -umarım çok yakında- seninle çay içerken birlikte yaparız.

Her konuda aynı fikirde değildik tabii ki, ama kendi adıma ben senin güvenilir bir yol arkadaşı olduğunu her zaman bildim. Hak savunuculuğu herkesin yapabileceği birşey değil bence. Ego ve üslup bazen herşeyi bozabiliyor. Ama sen sakinliğin, hiç üşenmeyişin, sabrın,  düşüncelerini seçilmiş kelimelerle anlatman ve bazen ortamdaki egemen kanının tam tersini açıklıkla ortaya koymanla bu alanda çalışan veya çalışacak bütün genç kadınlara rol model oldun, olmayı da sürdüreceksin.

Soluğun güçlü olsun. Yol arkadaşların, yoldaşların olarak buradayız, yanındayız. Aramıza döndüğünde yapacağımız işleri düşün, bu sana güç versin. Çok yakın bir zamanda ailene, kadın sorunlarına ilişkin çalışmalarına geri döneceğinden eminim. Bütün kadınlar seni özlemle bekliyoruz.
Seni sevgiyle kucaklıyorum.

Çiğdem Aydın

More Articles for You

“Deprem illeri ve göç alan iller kurum ziyaretleri, işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları raporu”muz yayında!

Kadın Koalisyonu olarak, 27 – 28 – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize dair “Deprem illeri ve …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Ağustos

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Ağustos bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası sahada neler yaptığımızı derledik. ————- Ağustos bülteni için tıklayınız. …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Nisan

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Nisan bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Sözümüze, Oyumuza Sahip Çıkıyoruz!

Seçme ve seçilme hakkımızı tam olarak kullanabilmemiz ancak demokratik, eşit, güvenli ve şeffaf bir seçim süreci ile mümkündür! Seçim öncesinde …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Mart

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Mart bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Kadınları yok sayan ittifakları biz de yok sayıyoruz!

Yaşamaya ve yaşamı herkes için mümkün kılmaya çalıştığımız, dişimizle tırnağımızla mücadele ettiğimiz afet günlerinde, görevini yapmayan iktidar, kendi varlığını, kadınların …