Onur Yürüyüşüne Sahip Çıkıyoruz; Polis Şiddetine Karşı Birlikte Direniyoruz!

26 Haziran 2021 tarihinde Taksim’de 19. Onur Yürüyüşü için bir araya gelen LGBTİ+’lara  karşı gerçekleştirilen polis şiddeti asla kabul edilemez. Polis, hak savunuculuğuna yönelik, artık sıradanlaşan nefretini yine  LGBTİ+’lara yöneltti. Saldırı sırasında birçok LGBTİ+ darp edildi; otuzu aşkın eylemci gözaltına alındı.

Bizler, Kadın Koalisyonu olarak, eylemcilerin anayasal haklarını kullanarak gerçekleştirmek istedikleri Onur Yürüyüşü’nün polis şiddetiyle engellenmeye çalışılmasının, yürüyüşe katılan LGBTİ+’ların darp edilmesinin ve gözaltına alınmasının  daha da otoriterleşmek  için   LGBTİ+’ları hedef alan  muhafazakâr, heteronormatif erkek iktidarın politikalarının sonucu olduğunu biliyoruz. Bu erkeklik, kadınları ve LGBTİ+’ları hak öznesi ve eşit yurttaş olarak tanımıyor; kadın düşmanlığını, homofobi ve transfobiyi devlet politikası olarak yürütüyor. 

LGBTİ+’ların devletin en üst kademeleri tarafından sürekli  hedef gösterilmesinin sonucu olan  polis şiddetinin gözler önüne serdiği gibi Türkiye’de LGBTİ+’ların ifade özgürlükleri engelleniyor, gösteri ve yürüyüş yapma hakları ellerinden alınıyor; insan hakları  ihlal ediliyor,  eşit muamele görme hakları tanınmıyor. Muhafazakâr ve otoriter bir zihniyetle gökkuşağının renkleri dahi yasaklanarak LGBTİ+’lar yok sayılmaya ve görünmezleştirilmeye çalışılıyor. Bütün bu uygulamalar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddelerinin ve ulusal ve uluslararası bütün temel hukuk ilkelerinin ve normlarının inkâr edildiği  anlamına geliyor. 

İstanbul Sözleşmesi’nden resmen ayrılma tarihine günler kala 19. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis şiddeti, siyasal iktidarın otoriterliğinin ve despot erkek yönetiminin hak savunuculuğuna son verme amacının bir temsili. Ne bu otoriter zihniyet ne de ortaya koyduğu şiddet kadınlar ve LGBTİ+’lar için engel teşkil edebilir. 

Cinselliğimiz ve cinsiyet kimliğimiz de dahil olmak üzere tüm renklerimizle haklarımızın korunduğu, özgürce ve eşit bir şekilde  yaşadığımız bir ülke olana kadar mücadelemiz devam edecek.  

Buradayız, alışın, gitmiyoruz!
LGBTİ+ hakları insan haklarıdır

#sokakbizim
#lubunyasokakta
#pride2021
#YasakNeAyol
#NefreteİnatYaşasınHayat

More Articles for You

“Deprem illeri ve göç alan iller kurum ziyaretleri, işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları raporu”muz yayında!

Kadın Koalisyonu olarak, 27 – 28 – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize dair “Deprem illeri ve …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Ağustos

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Ağustos bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası sahada neler yaptığımızı derledik. ————- Ağustos bülteni için tıklayınız. …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Nisan

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Nisan bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Sözümüze, Oyumuza Sahip Çıkıyoruz!

Seçme ve seçilme hakkımızı tam olarak kullanabilmemiz ancak demokratik, eşit, güvenli ve şeffaf bir seçim süreci ile mümkündür! Seçim öncesinde …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Mart

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Mart bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Kadınları yok sayan ittifakları biz de yok sayıyoruz!

Yaşamaya ve yaşamı herkes için mümkün kılmaya çalıştığımız, dişimizle tırnağımızla mücadele ettiğimiz afet günlerinde, görevini yapmayan iktidar, kendi varlığını, kadınların …