Hükümet, güvenlik reformu kanun tasarısını Meclise sundu. Kime sordu?

KADIN KOALİSYONU SORUYOR:

HÜKÜMETİN MECLİSE SUNDUĞU GÜVENLİK YASA TASARISI KİMİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR!

Hükümet, güvenlik reformu kanun tasarısını Meclise sundu. Kime sordu?

Yeni bir torba yasa daha geliyor. Torbanın neyi içerdiğini, nasıl oluştuğunu ancak Meclis’e geldiğinde ve medyaya yansıdığında öğrenebiliyoruz. Yapılan düzenlemeleri ise yaşamaya zorlanıyoruz. Kimseye sorulmadan, danışılmadan oluşturulan Yargı Paketi TBMM’den geçti. Bu paket, içerdikleriyle kişi hak ve özgürlüklerinin ihlalinin yasal gerekçelerini oluşturmuştur.

Demokratik kanun yapma usullerine tamamen aykırı bir yöntemle, kamuoyunun tartışmasına, sivil örgütlerin, uzman kuruluşların görüşlerine başvurulmaksızın bir tasarı hazırlanmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından tepemize indirilmiştir.

Güvenlik Reformu olarak sunulan Tasarıyı, bireylerin özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından reform olarak nitelendirmek mümkün değildir. Aksine, ülkeyi baskıcı bir rejime, alacakaranlık kuşağına taşımaktadır. Bu bir güvenlik değil, güvencesizlik yasa tasarısıdır. Yurttaşların özgürlük ve güvenlik haklarını geriye götüren düzenlemeler içermektedir.

Örneğin; Hakim ve savcılık kararı aranmaksızın polis ve jandarmaya ‘izinsiz’ arama izni getirilerek bireyin can, mal, beden güvenliği kolluk kuvvetlerinden kişilerin inisiyatifine bırakılmaktadır. Kolluk kuvvetlerinin kendilerine sağlanan gücü kişi hak ve özgürlüklerinden yana kullanacağının garantisi olmadığı gibi, tasarı da bu garantiyi sağlamamaktadır.

Tasarı, insanın güvenliğini devletin güvenliğine feda etme tehlikesi taşımaktadır. Hükümet kendine bir tür koruma kalkanı oluşturmaya çalışırken insanların güvenliğini hiçe saymaktadır. Bu yasa tasarısı acilen geri çekilmeli ve kadın örgütlerinin, diğer sivil örgütlerin, bu alanda çalışan kişi ve kuruluşların sesini, sözünü içerecek bir yasa yapım süreci esas alınmalıdır.

Kadın Koalisyonu

bilgi@kadinkoalisyonu.org

More Articles for You

“Deprem illeri ve göç alan iller kurum ziyaretleri, işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları raporu”muz yayında!

Kadın Koalisyonu olarak, 27 – 28 – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize dair “Deprem illeri ve …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Ağustos

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Ağustos bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası sahada neler yaptığımızı derledik. ————- Ağustos bülteni için tıklayınız. …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Nisan

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Nisan bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Sözümüze, Oyumuza Sahip Çıkıyoruz!

Seçme ve seçilme hakkımızı tam olarak kullanabilmemiz ancak demokratik, eşit, güvenli ve şeffaf bir seçim süreci ile mümkündür! Seçim öncesinde …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Mart

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Mart bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Kadınları yok sayan ittifakları biz de yok sayıyoruz!

Yaşamaya ve yaşamı herkes için mümkün kılmaya çalıştığımız, dişimizle tırnağımızla mücadele ettiğimiz afet günlerinde, görevini yapmayan iktidar, kendi varlığını, kadınların …