Sevgili İlknur’um – Bodrum Kadın Dayanışma

Sevgili İlknur’um,

Bazen insan daralıyor, bazen insan kendini sıkışmış bir yol ararken buluyor. Bilirsin sen de, o an bir sese, bir ele, bir dost yüze ihtiyaç hissedersin. Hey buradayım, hayrola ne oldu diyen bir kadının varlığı, birden iyi hissettirir ve işte o an tekrar toparlanır bulursun kendini.

Böyle bir andı ve Evrim bir fotoğraf ile çıktı karşımıza. Bakın ne buldum diyen bir ses. İşte o fotoğraf beni geçmişe, senle tanıştığımız günlere götürdü.

Küçücük bir oda, Mart ayı olmasına rağmen hava oldukça soğuk olmalı ki hepimiz paltolarla oturuyoruz. Kimimiz yerlerde, kimimiz sandalyeler de, hepimiz de bir heyecan ve sen son derece dingin bir ses tonuyla kadın koalisyonunu anlatıyorsun. Öyle güzel ve tane tane anlatmıştın ki, sonunda Evrim kızımıza talibiz demiş ve hepimiz kahkahalarla gülmüştük.

Böyle başladı Bodrum Kadın Dayanışma ile Kadın Koalisyonunun hikayesi.  Sene 2014. Bizler bu birlikteliği kadınların birbirleriyle dayanışması ve birbirlerini güçlendirmesi olarak gördük hep.

Tıpkı seninle olan yol arkadaşlığımız gibi. Ben çok önceleri tanımıştım seni, yanlış hatırlamıyorsam 2010 olmalı. Hiç unutmuyorum Ankara’da bir toplantı da konuşuyordun ve kadınların yapabilecekleri üzerinden deneyimlerini paylaşıyordun. Sonrasında hepimizden kendi deneyimlerimizi anlatmamızı istemiştin. Biz o gün bugündür anlatmakla kalmadık, bunun çok ötesine geçtik. Ötesine geçebildiğimizdendir ki aklımız sende.

Şimdi yanına gelemiyor olsak da, sesini duyabiliyor, gülüşünü görebiliyoruz. İlknur’um sen her zaman kadınların kendilerini ifade etmelerinin ve ifade edişin görünür kılınmasının önemini anlatırdın, gerçekten de bu son dönemlerde buna daha çok ihtiyacımız var diye düşünüyorum, zira ancak konuşabildikçe neye talip olabildiğimiz ve ne istediğimiz ortaya çıkıyor. Buralara döndüğünde bunları uzun uzun konuşmalıyız.  Görüyorsun işte gene, sanki sen yanımdaymışsın da ben de, beni niye aramadın moduna girdim bile. Bizden kurtuluş yok gülüm, uzaklar da olsan da sen güçlendiğimiz, dertleştiğimiz, konuştuğumuz, arada huysuzlanabildiğimiz kadınsın. Her nerede olursan ol seni hatırlamak bile bizi hareketlendiriyor ve coşku ile buluşturuyor. Biliyorum ki sen nerede isen biz kadınlar oradayız, biz kadınlar her neredeysek de ‘sen oradasın İlknur’um’.

Kısacası gülüm, senle buluştuğumuz da konuşacak, anlatacak o kadar çok şey var ki anlatamam. Eminim senin içinde öyledir. Heyecanla o günü bekliyoruz. Seni seviyoruz sevgili İlknur ve tüm kalbimizle kucaklıyoruz. 

Figan Erozan

More Articles for You

“Deprem illeri ve göç alan iller kurum ziyaretleri, işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları raporu”muz yayında!

Kadın Koalisyonu olarak, 27 – 28 – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize dair “Deprem illeri ve …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Ağustos

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Ağustos bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası sahada neler yaptığımızı derledik. ————- Ağustos bülteni için tıklayınız. …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Nisan

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Nisan bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Sözümüze, Oyumuza Sahip Çıkıyoruz!

Seçme ve seçilme hakkımızı tam olarak kullanabilmemiz ancak demokratik, eşit, güvenli ve şeffaf bir seçim süreci ile mümkündür! Seçim öncesinde …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Mart

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Mart bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Kadınları yok sayan ittifakları biz de yok sayıyoruz!

Yaşamaya ve yaşamı herkes için mümkün kılmaya çalıştığımız, dişimizle tırnağımızla mücadele ettiğimiz afet günlerinde, görevini yapmayan iktidar, kendi varlığını, kadınların …