EVKAD – Ev Kadınları Derneği’nden İlknur’a mektup var!

Merhaba can arkadaşım İLKNURR,

Bir gün bir telefonum çaldı,

– Alo merhaba ben İlknur, bir bilgi isteyecektim Sema mümkün mü?

– Merhaba elbette söyle canım,

– Ankara Ka-Der olarak siyasette kadın çalışması yapmaktayız, sizden de bilgi almak istedik,

– Tamam buyrun sorun, sorular geldi bende hepsine cevap verdim,

İlknur, “Aaa inanmıyorum yani bunların hepsini biliyor musun” dedi,

– Evet bildiğim yerden geldi sorular dedim,

– Ayy canımsım ya Sema, ben bir iki günü alır bulmam sanmıştım, yaşasın harika tamam canım çok sağolasın görüşürüz. İşte budur arkadaş dayanışma çok sağol.

Buna benzer onlarca konuşma olmuştur,

Sonra neden bilmiyorum, Sanki bazı şeyleri bir kenara not etmem gibi bir duyguya kapıldım, şöyle ki; ya İlknur bunları da sorarsa isterse diye neden inanın bilmiyorum,

Aslında geriye baktığımda nerdeyse 20 yıl olmuş tanışalı, kadınlar adına bir dolu iyi işlerde çıkarmışız, onun hep bizi dürtmesini özledik, telefon ederek bak yine ben size rahat vermeyeceğim deyişini özledik, nasıl olsa zorunlu tatili bitecek ‘hadi sevgili kadınlar iş başına diyecek’ eminin ki orada da bazı işler yapıyordur.

Onlarca yüzlerce kadınla sabırla tüm farklılıklara rağmen hiç bıkmadan usanmadan konuşarak farkındalık yaratmasına, krizleri nasıl yönettiğine defalarca tanıklık ettim.

Özel sohbetlerimizde kâh güldük, kâh kahrettik, Son neye çok gülmüştük acaba sanırım “Dün bükmüş, dün bükmüş” olayına öyle değil mi İlknur?

Sonrada gülmelerimiz zaman içinde endişeye dönüştü, ama ne dedin be kuzum..

“Aman bee, buradan da alınacak dersler var güçlüyüz çünkü kadınız, sadece bizler değil dünyadaki her kadın bunu fark edinceye kadar kadınların yaşamı için mücadeleye devam, inanıyorum ki bizim sevgilerimiz galip gelecek dedin ya İlknur..

İlknur, “Bir Kadın Bin Yaşam, Bin Yaşam Bir Kadın” diye düşündüğümde aklıma İlknur geliyor.

Bunları okuyunca “Aaa valla serseri bu” diyecektir.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum ülkemin aydın yüzlü kadınları.

Sema Turan Yapıcı


Sevgili İlknur,

Yüreğinde insan ve vatan sevgisi olan güzel insan, Yaşamını kadın haklarına adamış örnek kadın. Seni ilk tanıdığımda ne kadar sabırlı bir kadın demiştim.

Bize; Hep aydınlığa, umuda, ışığa doğru yürüyoruz mutluyuz derdin, çünki bizler seninle birlikte kadın hakları mücadelesi veriyorduk.

Nasıl oldu da, böyle bir suçlama ile karşı karşıya kaldın aklım almıyor, çok şaşkınım ve inanamıyorum. Bir kadın hakları savunucusuna bu nasıl yapılır, moral bozuk sağlıklı düşünemiyorum, sadece umut ediyorum ki, bizler kadınız bize ne yaparlarsa yapsınlar, biz tekrar küllerimizden doğar ve koşmaya devam ederiz.

Taşıdığımız mücadele bayrağını muhakkak hedefine ulaştıracağız. Sizleri, seni seviyorum ve biz kazanacağız. Sevgiler saygılar.

Leyla Ramazanoğlu


Sevgili İlknur.

Hayatlara dokununca elbette biz sivil örgütleri de bazı hayatlara dokunmuşuzdur, ama bu yazıyı yazmamın nedeni;

İlknur arkadaşımızın sevgisi, vermekle bitmeyen özverili kocaman yürekli insanlık abidesi kadın ve çocuk söz konusu olunca gözleri buğulanan sesi buruk buruk çıkan bir başkasının acısını içinde taa içinde hisseden başka birini daha tanımadım. Yaralarını çok özverili çalışarak saranı da tanımadım hayatıma dokunan kocaman yürekli kadın, kara gözlü atom karınca senin güzel kocaman yüreğinden öpüyorum,

Sevgül Akdoğan

More Articles for You

“Deprem illeri ve göç alan iller kurum ziyaretleri, işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları raporu”muz yayında!

Kadın Koalisyonu olarak, 27 – 28 – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize dair “Deprem illeri ve …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Ağustos

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Ağustos bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası sahada neler yaptığımızı derledik. ————- Ağustos bülteni için tıklayınız. …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Nisan

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Nisan bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Sözümüze, Oyumuza Sahip Çıkıyoruz!

Seçme ve seçilme hakkımızı tam olarak kullanabilmemiz ancak demokratik, eşit, güvenli ve şeffaf bir seçim süreci ile mümkündür! Seçim öncesinde …

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Bülteni – Mart

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı olarak Mart bültenimizi yayınladık. Deprem sonrası hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada neler yaptığımızı derledik.

Kadınları yok sayan ittifakları biz de yok sayıyoruz!

Yaşamaya ve yaşamı herkes için mümkün kılmaya çalıştığımız, dişimizle tırnağımızla mücadele ettiğimiz afet günlerinde, görevini yapmayan iktidar, kendi varlığını, kadınların …